Make your own free website on Tripod.com

ROMANYA TÜRKLERİ

SİNAN UYĞUR

turkiyat@mynet.com

ana sayfa tarihleri dilleri edebiyatları gelenekleri iz bırakanlar tarihî yerleri yerleşim yerleri bağlantılar

 

 

MECİDİYE KEMAL ATATÜRK ULUSAL KOLEJİ

 

Bugün, Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji adını taşıyan okulumuzun temeli Babadağ Medresesine dayanır. Babadağ Medresesi Gazi Ali Paşa taraından 1610 yılında kurulmuştur. Babadağ Meresesi için 1837 yılında Sultan II. Mahmud’un desteği ile yeni bir bina inşa edilmiş ve bu tarihten sonra eğitim-öğretim bu yeni binada 52 yıl aralıksız devam etmiştir. 1877/1889 yılları arasında 12 yıl eğitime ara verilmiştir. Babadağ Medresesinin Romen eğitim kurumu Kabul edilmesi üzerine 1889’da eğitim tekrar başlamıştır.

Babadağ’daki soydaşlarımızın sayısı sonraki yıllarda azalmış ve 1901’de medrese Mecidiye’ye nakledilmiştir. 1967 yılında ise medrese öğrenci yokluğundan kapatılmıştır.

Romanya demokrasiye geçtikten sonra 1992 yılında Nikolae Balcescu Lisesinde yeniden ilahiyat eğitimine başlanmıştır. 13 Temmuz 1995’te imzalanan Türk-Romen Protokolü gereğince okul 1995-1996 eğitim-öğretim yılında tekrar eğitime açılmıştır. O güne kadar sadece ilahiyat eğitimi verilen okul, Kemal Atatürk İlahiyat ve Pedagoji Lisesi adıyla, pedagoji yani öğretmenlik eğitimi de vermeye başlamıştır. Okulun adı 2001 yılında değiştirilerek bugünkü ismiyle Kemal Atatürk Ulusal Koleji olmuştur.

Şu andaki bina daha once yatılı öğrencilerin barındığı “Öğrenci Yurdu” iken, Lisenin Mecidiye’de açılması üzerine müsait bir bina olmadığı için söz konusu yurt binasının onarımı 28/07/1995 tarihli sözleşme ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılmış ve bina eğitim-öğretim için tefriş edilmiştir. 18 Nisan 1996 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL ile Romanya Cumhurbaşkanı Ion ILIESCU tarafından açılışı gerçekleştirilmiştir